Niekde ceny aj rastú ...

Ceny nehnuteľností u nás klesli, v iných krajinách aj rástli

Zatiaľ čo v Rakúsku vlani ceny domov a bytov klesli, v Českej republike sa ceny znížili len nepatrne a v Maďarsku mierne vzrástli.

Zatiaľ čo na Slovensku ceny nehnuteľností určených na bývanie pokračovali v poklese aj v roku 2011, v rámci Európskej únie sa našli aj krajiny, v ktorých ceny domov a bytov v minulom roku rástli.

Predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy, kde stále badať príznaky realitnej bubliny, v poslednom období pokukujú aj po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc.

Zatiaľ čo v Rakúsku vlani ceny klesli o 4,7 %, v Českej republike sa ceny domov a bytov znížili len nepatrne a v Maďarsku dokonca mierne vzrástli.

Medziročne u nás ceny poklesli o 2 %, no dvojciferný pokles si vlani pripísali ceny bytov a domov v Rumunsku a Írsku, teda o 14,3 %, resp. o 14 %.

Práve Írsko sa pre krízu na realitnom trhu dostalo do problémov, ktoré neskôr pomáhali hasiť krajiny eurozóny prostredníctvom pôžičky z eurovalu. Zelený ostrov dodnes trápia tzv. domy duchov. Z viac ako pól milióna obydlí, ktoré boli postavené v čase realitného boomu, aj dnes asi 300 tisíc zíva prázdnotou.

Podobné problémy sprevádzajú aj Španielsko. V tejto dovolenkovej destinácii poklesli vlani ceny medziročne o 7,4 %. Na druhej strane ekonomiky Francúzska či Luxemburska zaznamenali v roku 2011 medziročný nárast cien nehnuteľností o 6 %, resp. o 4,2 %. Tieto krajiny však boli svedkami medziročného rastu cien nehnuteľností určených na bývanie aj v roku 2010 a v roku 2011 tak tento trend pokračoval.

Zdroj: Analýza Poštovej banky

článok vydaný:
späť na zoznam